Spring naar content

Marcel en Dorien: “We delen spullen en een auto met onze buren.”

17 februari 2025, 16:47

BUREN – Marcel en Dorien uit het stadje Buren dragen samen met hun buurtgenoten bij aan een lokale deeleconomie. “We delen spullen met elkaar in plaats van ze te kopen. Zo hebben we samen een gereedschapskist, een vriezer en een moestuin. En sinds kort dus ook een deelauto!”

Het is belangrijk om minder spullen te kopen, want het maken van spullen kost veel energie en grondstoffen. Dat belast onze aarde. “Veel mensen zijn zich er niet bewust van dat lenen of delen ook kan. Het is een eerste impuls: ik moet dit nu hebben. Maar vaak is dat niet nodig. De wereld loopt vast door al die spullen”, vertelt Marcel. Marcels buurvrouw Dorien vult aan: “Ik word ook niet blijer van meer spullen. Veel van de dingen waar ik van geniet, die kosten niks. Bezit is voor mij steeds minder belangrijk.” Marcels vader zei vroeger al: “Het bezit van de zaak, is het einde van het vermaak.”

Een auto delen via O2Share
“Vorig jaar vroegen we onszelf af: wat kunnen we nog meer doen? Ik heb mijn auto niet zo vaak nodig, dus ik dacht: ‘Hoe kan dat anders?’ Het is zonde dat mijn auto het grootste deel van de tijd in de straat stond te wachten op een volgende rit”, aldus Marcel. En zo was het idee geboren. Marcel en Dorien kwamen via buurtbewoner Steven bij O2Share terecht. Sophie van Oijen is de oprichter van O2Share: “Hoe kunnen we deelmobiliteit ook buiten de grote stad laten werken? Die vraag liet me maar niet los. Met hulp van het FruitDelta Regionaal Investeringsfonds ben ik gestart met een haalbaarheidsstudie. De resultaten waren duidelijk: er is vraag naar autodelen. De uitdaging? Gedragsverandering. Mensen zijn gewend aan hun eigen auto’s, en dat idee loslaten kost tijd. Maar wij geloven dat het kan! Ook de deelname aan de RES Innovatieversneller hielp ons bij het verder ontwikkelen van ons concept. Wat centraal staat in dat concept is: de voordelen van een deelauto, zonder dat je hem met onbekenden hoeft te delen.”

Testperiode
Op 1 juni 2024 begon de testperiode van de deelauto in Buren. Marcel: “We hebben de auto een half jaar mogen testen. Daarbij kozen we Doriens auto als reserve auto. Ook buurtbewoners Rose, Jacob en Susanne sloten zich bij onze groep aan. Jacob en Susanne hadden twee auto’s, maar eigenlijk hadden ze die tweede auto maar heel soms nodig. We hebben samen afspraken gemaakt: waar parkeren we de auto? Maar bijvoorbeeld ook: vervoer naar werk gaat voor. We reserveren de auto via de app WeGo. Daarom is er geen fysieke sleuteloverdracht nodig. Dat is veel makkelijker dan in 2019. Toen was ik lid van een openbaar deelauto initiatief waar één iemand de sleutel bewaarde. Als toen de sleutelbewaarder niet thuis was, dan had je een probleem…” De testperiode beviel de buurtbewoners goed. Op 14 februari 2025 is het deelauto initiatief officieel gestart.

En je vrijheid dan…?
“Mensen denken misschien, een deelauto dat zou ik nooit doen. Want als ik weg wil, moet dat kunnen. Dat bleek geen probleem. In een half jaar ‘pakten we maar twee keer mis’. Maar zonder vervelende gevolgen! We vonden altijd een oplossing. Één keer bleek dat we allebei naar Culemborg wilden rijden. Toen zijn we samen gereden. Het schept een band met je buren.”

De voordelen van delen
Dorien vertelt verder: “Delen is dus ook heel gezellig. Je leert je buren beter kennen, we maken regelmatig een praatje. Daarnaast hoef ik niet meer na te denken over het onderhoud van de auto. De apk, dat is geregeld. Het is trouwens ook iets goedkoper.” Marcel vult aan: “Ik heb mijn auto al weggedaan, net zoals Steven. Dat scheelt weer een paar onnodige auto’s in de straat. Al dat blik, het maakt onze straat er niet mooier op. Ik hoop dat steeds meer mensen de waarde van (auto) delen in gaan zien.”

Is een auto delen iets voor jouw buurt?
Samen kunnen we zorgen voor minder auto’s op straat en méér ruimte voor groen in onze buurt. Twijfel je over een deelauto? Vraag eens rond in je buurt! Meer informatie vind je op www.o2share.nl of www.ecoburen.nl/o2share of stuur een mail naar info@o2share.nl.

Wilt u op de hoogte blijven over duurzaamheid in de gemeente Buren?
Meld u dan aan voor de nieuwsbrief Duurzaam Buren.